ПРЕДСТАВЯМЕ ВИ: ЛЕВСКИ КАТО ПЕДАГОГ – НОВАТОР И ИЗКЛЮЧИТЕЛЕН ПСИХОЛОГ
В ПАМЕТ НА АПОСТОЛА - ДА СИ ПРИПОМНИМ МАЛКО ИЗВЕСТНИ ФАКТИ ОТ НЕГОВИЯ КРАТЪК И БУРЕН ЖИВОТ
Подробното изследване на живота и дейността на Левски ни отвежда до времето, когато от май 1864 г. до 1866 г. той живее в с. Войнягово (Карловско), работейки като учител. Учителства по-късно и в с. Еникьой (днешна Румъния). Вълнуващо е да се откриват нови черти от образа на Апостола. И до днес, стане ли дума за посвещение и безрезервно отдаване в полза на България , всеки българин пази в сърцето си специално място за Левски.
Публикувано на 22 Feb 2016
СУБСИДИЯТА ЗА ЧИТАЛИЩАТА В ОБЩИНА ТЕРВЕЛ ВЕЧЕ Е РАЗПРЕДЕЛЕНА
На 19 февруари 2016 г. се проведе работна среща на секретарите на читалищата в община Тервел . Съгласно Заповед ¹ 66/ 16.02.2016 г. на Кмета на Община Тервел комисия и във връзка с чл. 23, ал.1 от ЗНЧ , състав от 13 секретари на читалищата и директорът на дирекция „ОКМДР“ Севдалина Колева разпредели субсидията между културните звена за бюджетната 2016 г. Тя се определя като общ размер, съответстващ на произведението от броя на субсидираните 29 бройки заети в читалищата и единния разходен стандарт за издръжка на 1 субсидирана бройка в размер на 7080 лв. Общата субсидия е в размер на 205 320 лв.
По време на срещата бе направен обстоен анализ за дейността на читалищата през 2015 г. - по отношение на групите за любителско художествено творчество, библиотечно и информационно обслужване на населението, работа с местните общности, оценка на въздействие, условия на работа. Анализът е направен въз основа на представен от всяко читалище доклад за дейността през 2015 г. и програма за 2016 г. Оценен е приносът на всяко едно читалище, регистрирано на територията на община Тервел, свързан с основните му дейности, съгласно устава и ЗНЧ и ефективността на работата. Отбелязани бяха силните и слаби страни на всяко от читалищата и бяха коментирани насоки за бъдещата работа.
Разпределениетона средствата за 2016 г. бе направено въз основа на Указания за дейността на комисиите, извършващи разпределение на годишната държавна субсидия за читалищата по чл. 23 от ЗНЧ на Министерство на културата, утвърдени на 22.01.2015 г. Направено е предложение от стандартите на читалищата с развита дейност само с местен характер – тези в селата Честименско, Поп Груево, Орляк да се приспаднат по 900 лв., които да бъдат пренасочени към субсидията на читалищата в с. Кочмар , с. Зърнево и гр. Тервел. Съответно двете села получават по 700,00 лв. над стандарта, а към субсидията на читалището в Тервел се добавя сумата от допълнителни 1 300,00 лв. По този начин се стимулира активната дейност и постиженията на групите във и извън рамките на общината на двете читалища в селата Кочмар и Зърнево, в които няма допълнителна ½ субсидирана бройка, както това е в селата Нова Камена, Каблешково, Коларци и Жегларци. А читалището в Тервел освен досегашната си богата дейност, през 2015 г. има разкрити две нови форми- детски куклен театър и школа за народни инструменти. Най-големи през изминалата година са постиженията на ДФТА „Калинка Вълчева“ - с три златни медала от национални танцови конкурси - и ТПГ Добруджанска огърлица“, заедно с Мъжката певческа група, които имат също златен медал от национален събор на читалищата в България (в гр. Бяла.)
По време на срещата читалищните дейци бяха запознати и с културния календар на Община Тервел за 2016 г , в който всички те имат съществен дял от работата.
В заключение - през 2016 година в Община Тервел за дейности, свързани със самодейност, култура, работа на библиотеки, празнични програми и събития от културния календар ще се разходват общо 297 720 лева - 205 320 лв. субсидия на читалища и 92 400 лв. от бюджета на Община Тервел за провизиране на общинския календар на културните дейности.В допълнение към тази сума се прибавят и собствените приходи на читалищата (от стопанисваните от тях земеделски земи, отдавания на помещения под наем), както и даренията от различни физически и юридически лица.
Публикувано на 22 Feb 2016